Medic: Reactii alergice cazate de suplimentele de vitamine

vitamineMedicii avertizeaza ca suplimentele de vitamine pot sa cauzeze reactii alergice.

Suplimentele contin adesea arahide, cocos sau ulei de soia, spune Dr. Reinhard Mrotzek, un dermatolog din Germania.

Conform DPA, el a mai explicat ca aceste ingrediente ajuta organismul sa absoarba si sa foloseasca vitaminele.

Astfel, un supliment de vitamina D poate provoca reactii alergice cum ar fi urticaria sau eczema. Suplimentele disponibile fara reteta au dozaje mici, iar in caz de supradozaj de vitamina D, simptomele includ diareea, durerile de cap si greata.

Dermatologul german a mai atras atentia ca nimeni nu ar trebui sa ia vitamina D doar ca „masura profilactica”. El a mai adaugat ca suplimentele sunt recomandabile numai daca un medic a detectat o deficienta de vitamina D in organism.

 

Adresati o INTREBARE/ Trimiteti un RASPUNS

Atentie, discutiile online nu inlocuiesc consultul de specialitate! Nu includeti denumiri de medicamente in mesaj. Postand o intrebare sau un raspuns confirmati ca sunteti de acord cu termenii si conditiile site-ului.

Asociatia ALS | Termeni si conditii | ©2020 Edumedical

Rezultatele pot sa difere de la o persoana la alta. Opiniile medicilor, sfaturile si orice alte informatii disponibile pe acest site au scop informativ si educational. Ele nu pot substitui consultul medical direct si nici diagnosticul stabilit in urma investigatiilor si analizelor medicale.

 

Primeste pe mail recomandari medicale, informatii de ultima ora, stiri si articole.

 

Aboneaza-te!